Jak zawieszać hamaki i fotele hamakowe

Oczywiście ze względów bezpieczeństwa istotne jest odpowiednie zamocowanie hamaka lub fotela hamakowego.Na tej stronie znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące bezpiecznego zawieszania Twojego nowego hamaka lub fotela hamakowego.


Zawieszanie hamaka

Zawieszanie fotela hamakowego

Zawieszanie hamaka

Przed zawieszeniem hamaka ważne jest, aby sprawdzić, czy punkt zamocowania jest wystarczająco mocny. Nie każda belka, drzewo czy ściana są wystarczająco stabilne, aby zawiesić hamak. Sprawdź więc dokładnie, czy spełniają wymagania nośności. Jeśli nie masz pewności, znajdź inny punkt zawieszenia lub wykorzystaj stelaż do hamaka.Pamiętaj, że punkt lub stelaż musi nie tylko utrzymać Twoją wagę, ale jej wielokrotność. Dzieje się tak, ponieważ poruszanie się w hamaku powoduje dodatkowy nacisk na punkty zawieszenia, co może przełożyć się na szczytowy próg nośności. Podając maksymalne obciążenie dla hamaka uwzględniono ten czynnik. Upewnij się więc, że drzewo lub ściana również wytrzyma ten dodatkowy ciężar.


Zawieszanie hamaka: oblicz odległość

Chcąc zawiesić hamak, musisz najpierw obliczyć odpowiednią odległość. Przy określaniu odległości między dwoma punktami zawieszenia najlepiej jest, aby przestrzeń ta była jak największa. Prawie nigdy nie stanowi to problemu, gdy odległość między dwoma punktami zawieszenia jest (dużo) większa niż długość hamaka. Można jej łatwo zaradzić za pomocą karabinków, łańcuchów lub liny.Musisz też mieć na uwadze przyszłość. Jeśli zmierzysz odległość dokładnie do długości Twojego obecnego hamaka, w przyszłości musisz ograniczyć się do wyboru hamaka, który nie będzie dłuższy niż Twój dotychczasowy produkt. Ludzie często rozpoczynają od zakupu hamaka pojedynczego. A po pewnym czasie bywa, że wracają do naszego salonu, by kupić hamak podwójny. Są one znacznie wygodniejsze.Dlatego podczas zawieszania hamaka pamiętaj o pozostawieniu luzu przestrzeni.Jeśli odległość między dwoma punktami zawieszenia jest mniejsza niż długość hamaka, problem będzie trudniejszy do rozwiązania. Możesz zawiązać węzeł na linach hamaka. Zaletą tej metody jest skrócenie jego całkowitej długości. A wadą to, że będzie trudniej rozpostrzeć hamak, ponieważ liny będą za krótkie. Pewna część lin może też zostać maksymalnie obciążona. Nie jest to zatem dobre rozwiązanie długoterminowe.


Zawieszanie hamaka: określ wysokość

Podczas zawieszania hamaka musisz ustalić wysokość punktów zawieszenia oraz wysokość hamaka nad podłożem. Zazwyczaj punkty zawieszenia są mocowane na wysokości około 180 cm. Postaraj się, aby w miarę możliwości oba punkty zawieszenia znajdowały się na tej samej wysokości. Jeśli nie jest to możliwe, możesz nieco skorygować ich pozycję, używając liny lub łańcuchów, ale nie jest to preferowana opcja. Nie wyznaczaj więc jednego punktu zawieszenia na wysokości 180 cm, a drugiego na poziomie 150 cm.Niektóre osoby proponują użycie wzoru matematycznego do ustalenia pozycji zawieszenia hamaka. Wysokość punktów zawieszenia byłaby wtedy zależna od długości hamaka. Naszym zdaniem najlepiej jest zawiesić hamak na poziomie około 180 cm, po czym dostosowanie długości i wysokości za pomocą liny lub łańcucha.Przy prawidłowym zamocowaniu najniższa część hamaka będzie wisieć około 40–50 cm nad ziemią. Odległość ta może być nawet odrobinę mniejsza.Pamiętaj jednak, że hamak rozciągnie się już po pierwszym użyciu. Przy intensywnym użytkowaniu może stać się dłuższy o nawet 40 cm. Jest to ważne przy określaniu wysokości i długości podczas zawieszania hamaka.


Zawieś hamak z drążkiem

Hamak z drążkiem ma krótsze liny. Dlatego możesz zawiesić go na mniejszej wysokości. Zawieszenie hamaka z drążkiem wymaga wysokości około 120–140 cm. Dzieje się tak dlatego, że hamak nie zwisa bardzo nisko. Wystarczy więc niższy punkt zawieszenia.


Zawieszanie hamaka: ściana

Idealnym rozwiązaniem jest zawieszenie hamaka między dwoma ścianami. Ściana jest zwykle solidna i poprawi komfort hamaka. Stabilne zamocowanie haka sprawia również, że hamak będzie wygodniejszy. W przeciwieństwie do stelaża lub mniejszych drzew, ściany nie poruszają się podczas kołysania lub zmiany pozycji w hamaku.Upewnij się, że ściana jest wystarczająco mocna, ponieważ niektóre mury mogą być stare lub mniej stabilne. Zadbaj również o użycie dobrych kołków podczas zawieszania hamaka na ścianie. Śruby też muszą być wystarczająco długie. Nasze zestawy montażowe posiadają specjalne kołki do ścian.


Zawieszanie hamaka: drzewo

Możesz zawiesić hamak między dwoma drzewami. Zaletą tego rozwiązania jest naturalny cień w upalne dni.Upewnij się, że drzewo jest wystarczająco grube, by utrzymać duży ciężar hamaka. Musisz także mieć na uwadze dobro przyrody. Dobre, grube drzewo nie ucierpi zbytnio z powodu bycia podporą hamaka, ale zachowuj się z rozwagą.W przypadku drzew do zawieszenia hamaka najlepiej jest użyć liny. Możesz następnie łatwo zdjąć ją po użyciu. Upewnij się, że lina nie może opaść. Zawiąż linę nad gałęzią drzewa, aby nie mogła się nagle obsunąć lub spaść.


Zawieszanie hamaka: wnętrze

Większość ludzi na widok hamaka myśli o ogrodzie, ale zawieszenie go w pomieszczeniu to również świetny pomysł. W Holandii często jest zbyt zimno, aby leżeć na dworze, tak więc zawieszenie hamaka w domu pozwala cieszyć się nim częściej. Posiadanie hamaka w domu tworzy miłą atmosferę. Przekonasz się, że zawiesiwszy go, usłyszysz wiele pozytywnych komentarzy. Zauważysz też, że oglądanie telewizji z hamaka jest wyjątkowo przyjemną rozrywką.Oczywiście hamak zajmuje sporo miejsca, ale bez problemu możesz go spakować po użyciu lub odwiesić obie pętle na 1 hak. Hamak będzie wtedy zwisać wzdłuż ściany. A ilekroć chcesz znów się w nim położyć, po prostu zawieś go z powrotem.Zestaw montażowy „Complete” idealnie nadaje się do zawieszenia hamaka w pomieszczeniu. Zajmuje on niewiele miejsca i nie wystaje nadmiernie ze ściany.


Zawieszanie hamaka: balkon

Jeśli nie masz ogrodu, możesz zawiesić hamak na balkonie. Jeśli balkon jest dostatecznie długi, zawieś go na wysokości około 180 cm. Idealny sposób na odprężenie i cieszenie się hamakiem.Jeśli Twój balkon jest dużo mniejszy, możesz zdecydować się na zawieszenie hamaka pod sufitem. Ta metoda powoduje zawieszenie go wyżej niż normalnie. A to oznacza, że punkty zawieszenia mogą znajdować się bliżej siebie. Hamak zmieści się więc także na mniejszym balkonie.Możesz również zdecydować się na umieszczenie punktów zawieszenia obok siebie. W ten sposób stworzysz rodzaj huśtawki. Nie pozwoli Ci to położyć się w hamaku, ale umożliwi lekkie kołysanie się w nim.


Zawieszanie hamaka: rodzaje zestawów montażowych

Dostępne jest wiele różnych rodzajów materiałów montażowych. Najczęściej używane materiały są dostępne w różnorodnych zestawach. Zestawy zawierają zbiór akcesoriów potrzebnych do zawieszenia hamaka. Nasz najlepiej sprzedający się zestaw montażowy to zawieszenia „All-Round”.Za pomocą gwintu możesz zawiesić hamak na powierzchni drewnianej. Nasze zestawy montażowe zawsze zawierają gwinty śrubowe oraz kołki rozporowe do ścian.


Zawieszanie hamaka: stelaż do hamaka

Jeśli nie masz drzew lub ścian, na których możesz zawiesić hamak, użyj stelaża. Możesz również zdecydować się na stelaż, jeśli chcesz regularnie przestawiać hamak w różne miejsca. Na przykład w zależności od położenia słońca.Piękny drewniany stelaż do hamaka to wspaniały dodatek do plenerowej przestrzeni. Wygląda elegancko i efektownie. Natychmiast tworzy atmosferę relaksu w Twoim ogrodzie.Dla wszystkich hamaków wskazujemy, które stelaże są dla nich odpowiednie.


Zawieszanie fotela hamakowego

Fotel hamakowy najlepiej zawiesić pod sufitem. Większość foteli hamakowych jest zaprojektowana pod kątem wysokości sufitu wynoszącej 220-230 cm. Jeśli sufit pomieszczenia znajduje się wyżej, to żaden problem – możesz łatwo skorygować odległość, zawieszając łącznik w postaci sprężyny lub karabinka.Fotel hamakowy ma zwykle 1 punkt zawieszenia. Jeśli sufit jest niższy niż 220 cm, możesz również zdecydować się na zawieszenie fotela hamakowego w 2 punktach zawieszenia. Pozwala to zamocować fotel hamakowy na (znacznie) niższym suficie. Innym celem zastosowania 2 punktów zawieszenia jest stabilność. Fotel hamakowy z 1 punktem zawieszenia obraca się znacznie wokół własnej osi. Aby temu zapobiec, możesz zawiesić fotel hamakowy na 2 punktach zawieszenia.Pamiętaj, że zestaw montażowy zawiera tylko 1 hak. Fotele hamakowe często korzystają ze sprężyn. Sprężyny zapewniają doskonały komfort, ponieważ poruszają się wraz z krzesłem.